Alps no Shoujo Heidi
Diğer İsimleri: Heidi, Heidi: Girl of the Alps
Yılı: 1974
Türü: TV Serisi
Bölüm Sayısı: 52
Yapımcılar: Nippon Animation

Heidi annesini ve babasını küçük yaşta kaybeder.8 Yaşına kadar ona teyzesi bakar fakat daha sonra bulduğu işte çalışabilmesi için Heidi'yi büyük babasına bırakmak zorunda kalır.Büyükbaba görünüşte aksi bir adamdır.Alp dağlarında'ki klubesinde yanlız yaşamaktadır kendisini kasabada'ki insanlardan da soyutlamıştır. Başlarda Heidi'ye soğuk davransada daha sonra oda Heidi'nin sıcak kanlı sevimli haline dayanamaz ve sevgisini Heidi ile sonuna kadar paylaşır.Heidi dağlarda küçük çoban Peter ile birlikte başlarını arasıra derde soksada çok eğlenmekte,mutlu günler geçirmektedir.Fakat bir gün teyzesi Heidi'yi çalıştığı yerdeki tekerlekli sandalye'ye mahkum Klara isimli bir kıza arkadaşlık etmesi için kandırarak şehre getirir.Heidi Klara ile çok iyi arkadaş olsada ,alıştığı dağları,ağaçların konuşmasını,peter ile zirveye kadar yarışmasını ve büyük babasını çok özlemektedir..hikaye bu şekilde Heidi'nin dağlara geri dönmesi ve Klaranın'da onlara katılmasıyla devam eder.


Resimdeki karakterler: Soldan Sağa - Büyükbaba, Klara, Peter ve Heidi.

Heidi -> Sevecen, sevgi dolu ve aynı zamanda içinde bitmek bilmeyen neşesi sayesinde önce büyükbabasının daha sonra diğer kişilerin arkadaşlığını kazanmayı başarabilen bir kızdır. Alp Dağlarındaki en iyi arkadaşı Peter ile hergün koyunları otlatmaya giderek sağmayı becerebilen tatlı bir kızdır. Ayrıca birgün alıştığı dağlardan koparılıp yürüme engelli bir kıza arkadaşlık etmesi için alınır ve şehirdeki en iyi arkadaşı artık Klara olmuştur fakat dağların esintisini ve kuzuların seslerini çok özlemiştir.

Peter -> Alp Dağlarında yaşayan ve bir çoban olan bu çocuk Heidi'yi görür görmez kanı çabuk ısınmıştır. Çok iyi arkadaş olurlar. Heidi'ye olanca bilgisi ile herşeyi öğretmeye çalışan hiperaktif ve canayakın, arkadaşça davranan bir çocuktur. Aralarında oldukça sıkı bir bağ oluşan Peter ve Heidi'nin birbirlerine olan sevgisi görülmeye değerdir. Klara, Alp dağlarına geldiğinde Heidi'nin ona olan ilgisini kıskanarak Klara'nın tekerlekli sandalyesini kırar fakat daha sonra pişman olur.

Klara -> Tekerlekli sandalyeye mahkum küçük bir kızdır. Oldukça bir hanımefendi olarak yetiştirilen bu kız Heidi ile neşeli ve hoşça vakit geçirmektedir fakat arkadaşının dağları özlediğini ve dilinden düşürmeyerek bıkmadan ve usanmadan anlatınca Heidi'nin teyzesini ikna ederek onu gönderir. Fakat Klara bir süre sonra Heidi'siz yapamayarak Alp Dağlarına gitmek ister.

Yapılan Yorumlar

Kirika
Kirika09 Ocak 2008

En sevdiğim romanlardan biri idi ve bunu TV de izlediğimde bir anime olduğunu yazılardan anlayabiliyordum. Hoş o zaman Japonların bu gibi çizgifilmlerinde Anime dendiğini bilmesem de. Belki de küçüklüğümden beri Japonları sevmemin sebebi de bu Anime idi. Kimbilir. :D

Neyse bunun anime olarak olmasa da aktörlerin canlandırdığı film ya da dizilerini de seyretmişimdir ve seyretmekten de hiç bıkmadım açıkçası. :)

İnsanın içine seyrederken bir sevimlilik ve hokşarcasına olağanüstü bir haz bırakarak doyumsanamayacak kadar kucaklaşma sıcaklığı veren bir animeydi benim için. İşte ben şahsen böyle hissedersem. Ayrıca bittiğinde insanın farkında olmadan yüzünde bir gülümseme bırakabilen bir anime eseri idi. *-*

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu