Full Moon wo Sagashite
Diğer İsimleri: Searching for the Full Moon
Yılı: 2002
Türü: TV Serisi
Bölüm Sayısı: 52
Yapımcılar: NAS, Studio D, Studio DEENFullmoon Wo Sagashite(Dolunay'ı Aramak)'nin konusu 12 yaşındaki Mitsuki Kouyama ve Takuto Kira'nın hayatına ve hayallerine odaklanmıştır..
Mitsuki küçüklüğünden beri şarkı söylemeyi çok seven ve sürekli bir gün bir şarkıcı olacağını düşünen 12 yaşında küçük bir kızdır, şarkıcılığa çok yetenekli ve harika bir sese sahip olmasına rağmen şarkıcı olmasını engelleyen çok büyük bir sorunu vardır. Mitsuki, gırtlak kanseridir ve gırtlağında bir tümörle yaşamaktadır. Ne zaman şarkı söylemeye kalksa gırtlağındaki tümör Mitsuki'yi sıkıştırır ve nefes almasını engeller bu yüzden şarkı söylemesi kesinlikle yasaktır!
Fakat Mitsuki tüm bunlara rağmen şarkıcı olmak ve hayalini gerçekleştirmek ister çünkü küçükken yetimhanede birlikte büyüdükleri çocukluk aşkı Eichi'ye hayallerini gerçekleştirip onu tekrar göreceğine dair söz vermiştir ve bu sözünü tutmayı çok ister bu yüzden de ameliyat olmaktan çekinir. Çünkü; ameliyat olursa ses tellerini kaybetme olasılığı çok yüksektir ve Mitsuki bundan çok korkar eğer ses tellerini kaybederse çocukluk arkadaşı Eichi'ye verdiği sözü de tutamayacağını bilir Eichi'yi görmek için tek şansının şarkıcı olmasından geçmesi de Mitsuki'yi çok düşündürür.
Mitsuki bir gün odasında tek başına şarkı söylerken duvarında bulunan bir dolunay takviminden dışarıya kendilerine Shinigami(Ölüm Meleği) diyen bir kız ve bir erkek çıkar bunlar: Takuto ve Meroko'dur.
Ortaya çıkmalarının asıl amacı Mitsuki'nin 1 yıllık kalan son ömründe onu korumak ve ona yardım etmektir ama küçük bir sorun vardır Mitsuki, Takuto ve Meroko'yu görebiliyodur. Bunu fark eden Takuto ve Meroko çok endişelenirler ama görevleri gereği onun yanından ayrılamazlar bu arada da Mitsuki'lerin orda bir pop idol yarışması vardır ve Mitsuki bu yarışmaya katılmayı ve şansını denemeyi çok ister fakat yaşı reşit olmadığı için yarışmaya katılamaz.
Mitsuki'nin çok üzüldüğünü gören Takuto onunla bir anlaşma yapar ve onu 16 yaşına getireceğini ama yarışmayı kazanamazsa bu işten vazgeçeceğini söyler, bunu kabul eden Mitsuki Takuto'nun sihri ile 16 yaşında çok güzel ve sağlıklı bir kız olur.
Değişir değişmez Takuto ve Meroko gözetiminde seçmelerin yapıldığı yere gider ve seçmelere katılır.
Seçmelerde Takuto'nun yardımı ile şarkısını söyler ve kendini göstererek yarışmaya katılır yarışmayı kazanınca adını Dolunay olarak değiştirir ve kendini Dolunay diye tanıtır, bu andan sonra Mitsuki'nin şarkıcılık yolundaki büyük savaşı başlar.


Bu animeyi izlerken Takuto&Mitsuki arasında olanlar çevrelerinde yaşananlar ve Mitsuki'nin büyüleyici sesinden dinlediğiniz şarkılarla çok eğleneceksiniz!!!

ANİMENİN KARAKTERLERİ:

Mitsuki Kouyama


Küçüklüğünden beri şarkıcı olmayı hayal eden fakat yakalandığı gırtlak kanseri yüzünden bunu yapamayan Mitsuki Kouyama 12 yaşında küçük bir kızıdır. Bir gün karşısına çıkan 2 Shinigamiden(Ölüm Meleği) biri olan Takuto'nun yardımıyla 16 yaşında genç güzel ve sağlıklı bir kıza yani Full Moon/Dolunay)'a dönüşerek Pop Star yarışmasına katılır.
Yarışması süresince onu Takuto ve Meroko adındaki Shinigamiler korur ve ona yardım ederler fakat bu Shinigamilerden Takuto, Mitsuki'ye biraz daha farklı davranır çünkü ondan hoşlanmış ve ilerde ona aşık olacaktır. Animenin sonlarına doğru Mitsuki şarkıcı olmasının asıl sebebi olan Eichi Sakurai'nin(Çocukluk Aşkı) öldüğünü öğrenir ve onun mezarına giderek onun gibi ölmek onun yanına gitmek ister ama bu sırada Takuto'nun ona olan desteği Mitsuki'yi kendine getirir. Mitsuki hayatının tekrar dolu dolu yaşamaya karar verir.


Full Moon/Dolunay


Mitsuki'nin Takuto yardımıyla 16 yaşına dönüştürülmüş yarışmacı pop idolü halinin sahnede kullandığı ismidir. Mitsuki'nin sahne için bu ismi seçmesinin çok büyük bir anlamı vardır bu isim ona çocukluk aşkı Eichi'yi hatırlatır. Çünkü; Eichi bir gökbilimcisi olmak ister ve Dolunay'ı araştırmayı düşünür bunu bilen Mİtsuki de kendine sahne ismi olarak Dolunay'ı seçer ve bir gün Eichi'yi görünce onu kolayca tanımasını ister.
Ayrıca Mitsuki kelimesi Japonca'da Dolunay anlamına gelmektedir. Mitsuki'nin Dolunay olmasını sadece Takuto sağlayabilir onun dışındaki hiçbir Shinigaminin Mitsuki'yi Dolunay'a çevrime yetkisi yoktur.
Mitsuki'ye göre Dolunay daha güzel ve sağlıklıdır bu yüzden pop idol yarışmasına girebilme hakkı kazanır ve yarışmada Seed Records denen bir yönetmen tarafından keşfedilir ve şarkıcılık yarışmasına alınır.
Yarışmada Myself-Eternal Snow-Love Chinore vb. parçalar çıkararak kendini göstermiştir.


Takuto Kira/Shinigami(Ölüm Meleği)

Mİtsuki'nin ruhunu almakla görevli ve onun 16 yaşına gelmesini sağlayan shinigamilerden biridir. Meroko'nun ortağıdır asıl görevi Mitsuki'nin ruhunu almak olan Takuto, Mitsuki'ye karşı bazı özel duygular hisseder ve bu yüzden onun ruhunu almaktansa onu korumayı ve ona yardım etmeyi seçer.
Takuto henüz tam bir shinigami değildir. Görevlerini tamamladıkça shinigamilikte ilerleyecek ve tam bir shinigami olma hakkı kazanacaktır o zamana kadar etrafındaki destekleri kullanarak ona verilen yetkiler çevresinde görevlerini yapmaya çalışır.Takuto tam bir shinigami olmadığı için kostümüde Meroko'nunkinden biraz farklıdır Takuto'nun Meroko gibi arkasından kanatları yoktur ve arkasında bulundurduğu sırt çantası yardımıyla uçar. Peluş bir kedi oyuncağına dönüşebilir ve bu sayede insanlar arasındayken Mitsuki'ye daha yakın olarak onu koruyabilir.
Takuto, Mitsuki'ye aşıktır ama Meroko'da Takuto'ya aşıktır ve onun Mitsuki'ye ilgi göstermesine katlanamaz sürekli Mitsuki'yi kıskanır. Aynı şekilde Takuto'da Mitsuki'ye aşıktır ve onun Eichi'yi hala unutamadığını bilmesine rağmen onu çok sever ama Mitsuki ne zaman Eichi'den bahsetse Eichi'yi kıskanır ve Mitsuki'ye sinirlenir.
Animenin sonuna doğru; Takuto, Mitsuki'nin hayatını korumaya, kaderle ve shinigami göreviyle savaşmaya karar verir. Bu arada, Mitsuki sonunda Takuto'nun ilgisine karşılık verir. Animenin sonunda Takuto yaptıkları nedeniyle hayata geri dönme hakkı kazanmıştır fakat bu dönüşünde hafızası tamamıyla silinmiştir. Takuto Mitsuki'yi ve Meroko'dan düşen bir tüyü görene dek hiçbir şey hatırlamaz..


Meroko Yui/Shinigami(Ölüm Meleği):

Meroko, Takuto'nun shinigami ortağıdır. Meroko Takuto'ya shinigami görevini öğretmesi için seçilen görevli bir shinigamidir. Takuto'dan önce Izumi diye bir shinigamiyle görev ortağıydı ve ona aşıktı, fakat görevleri gereği ayrılmaları gerekti ama Meroko onu hiç unutamadı.
Meroko, Takuto'ya göre biraz farklı bir yapıya sahiptir. Bakış açısı olarak Meroko çok vurdum duymaz, hiç bir şeyi umursamayan hareketli ve neşeli biri gibi görünse de aslında görevine çok bağlıdır. Özelikle de Takuto'nun yapmaması gerekenler konusunda çok disiplinli olduğu da olmuştur. Meroko her zaman görevini elinden geldiğince olması gerektiği gibi yapmaya çalışır, bunun içinde sürekli olarak yanında Shinigami El kitabı'nı bulundurur ve yapacaklarının kurallara uyup uymadığına bakar ona göre yapmaya çalışır. Bu yüzden Takuto'yla çok tartıştıkları da olmuştur. Çünkü Takuto görevini kitaba göre değil içinden geldiği gibi yapmak ister ama Meroko ise her zaman kurallara uyar ve asla taviz vermez ta ki son bölümlerde Takuto tehlikeye düşene kadar.
Meroko ayrıca da Takuto'ya aşık olmuştur ve onu sevdiği için ona hep yardım etmek ister bunu için kuralları da çiğnemeyi göze almıştır. Meroko Takuto'ya olan aşkının hiç karşılığını bulmasa da onu sevmekten vazgeçmez ama Takuto Mitsuki'ye aşık olunca onların sevgisini görür ve bu sırada da Izumi'nin geri gelmesi Meroko'nun Takuto'ya aslında sadece çok iyi bir dostluk bağıyla bağlı olduğunu görmesini sağlar.
Animede: Meroko'nun nihai kaderi çok sevdiği dostu Takuto'yu yaşatabilmek için kendi hayatından vazgeçmesi ve melek olmasıdır. Animenin sonunda Meroko, Takuto'ya olan sevgisi ve dostluğu için kendini feda eder ve onun tekrardan hayata dönmesini sağlar bunun karşılığı olarak Meroko'ya da melek olma hakkı tanınır. Meroko animede gitmeden önce Takuto'ya ve Mitsuki'ye son bir kez yardım eder ve Takuto'yla Mitsuki'yi karşılaştırır. Bunun yanı sıra Takuto dünyaya dönünce tüm hafızası silinmiştir ve Meroko'yuda Mitsukiyi'de hatırlamaz ama Mitsuki'nin ve Meroko'nun yardımı ile her şeyi hatırlar. Takuto her şeyi hatırlayınca Meroko son görevinide yapmanın sevinciyle onların yanından ayrılır.


Izumi Rio/Shinigami(Ölüm Meleği):

Izumi Rioi Meroko'nun eski aşkı ve shinigami ortağıdır. Izumi animede sonlara doğru ortaya çıkar ve Takuto&Meroko'nun görevlerini yerine getirip-getirmediğini gözetlemesi için gönderilmiştir. Izumi, Takuto ve Meroko'ya göre çok farklı bir insandır başlarda. Takuto ve Meroko'ya çok katı ve disiplinli davranır ama daha sonra oda bu katı tavırlarını değiştirecektir. Izumi de Takuto ve Meroko gibi bir peluş oyuncağa dönüşebilme gücüne sahiptir ama genelde bu gücünü kullanmaz çünkü dönüşümünde bir peluş köpek oyuncağı olur ve bundan hiç hoşlanmaz ama bunun dışında dönüşüm geçirdiği zamanda güçlerini kullanamadığı içinde istemez.
Izumi, Meroko'ya aşıktır ama bunu genelde belli etmek istemez çünkü duygusal biri olmaktan çok çekinir. Bununda asıl sebebi mangasında belirtilmiştir.


Bölüm Başlıkları;
1.Nonetheless, I want to Sing
2.Eichi-kun and His Promise
3.Manager-san Has Arrived
4.Including Thoughts in the Song
5.The Beginning of Work
6.Long Day at the Studio
7.Full Moon Debut!
8.Izzit really a hit?
9.Because I want to Hear It
10.The Laws of Show Business
Geinoukai no Okite
11.Lens of Danger
12.Onion Ramen and the Saint's Stone
13.A Tiny Concert
14.Good Luck! Acting Manager
15.First Kiss!?
16.Rival's Entrance
17.The Disagreeing Couple
18.Run to the Audition!
19.Undelivered Vocals
20.Meroko, Alone
21.A New Idea
22.Excitement! A Live Solo!
23.Moving Panic
24.Dad's Song
25.A request for Wakaouji-sensei
26.A Wish for Tradition
27.I Absolutely Won't Lose
28.Full Moon's a Master of Love?
29.A new Death God - Izumi & Jonathan
30.Eichi-kun's Acquaintence
31.It's the Fall School Festival
32.An Honest Yen
33.An Enduring Sick-Demon
34.Old Man Bran
35.Mail from Eichi-kun!?
36.Fate's Rookie of the Year Award
37.A Present from Full Moon
38.Grandmother's Past
39.Crossing the Pacific
40.The Stolen Pendant
41.To Eichi-kun's Street
42.Eternal Snow
43.Again, Not Singing Twice...
44.A Sympathizing Heart
45.Izumi's Temptation
46.To a New Moon
47.A Wish To Live
48.You can't become Full Moon!?
49.Full Moon's Thoughts, Meroko's Thoughts
50.No Matter What, I Won't Say...
51.The Day of Fate
52.Searching for the Full Moon

Yapılan Yorumlar

anime-manga fan
anime-manga fan11 Haziran 2007

hayatımda izlediğim en güzel animelerden biri diyebilirim.müziğiyle,karakterleriyle,hikayesiyle bi başkaydı.bana göre bu kadar az bölümünün olması acı verici.keşke daha fazla bölüm olsaydı:(ama yine de herkese tavsiye ederim:)

Sevimli Hırsız
Sevimli Hırsız22 Aralık 2007

İnanılmaz bir anime müthiş ötesi çok duygusal izleyin mutalaka=)

kaitou jeanne 6
kaitou jeanne 623 Mart 2008

mükemmel,harika bir anime.kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim...

akain
akain22 Mayıs 2008

keşke 2 sezonunu çıkarsalar drama üzerine yazılmış herşeyiyle güzel bir anime dostluk, aşk, mücadeleler üzerine harika bir anime...

Sevimli Hırsız
Sevimli Hırsız03 Ağustos 2008

Yoo bence tam tadında bitti 2. sezonunu yapsalar belki bu kadar hoş ve çekici gelmez...

Bircaz
Bircaz07 Temmuz 2009

Bencede tadında bitti uzatsalardı sıkılırdık belki..en sevdiğim animelerden biri :D

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu