Sailor Moon (Ay Savaşçısı)


Aşk, sevgi ve dostluğun son derece iyi bir şekilde işlenerek anlatıldığı harika bir yapım. Eskiden bir kaç tv kanalında yayınlanmış, en son ise TRT 1 de uzun soluklu bir gösterimle üst üste yayınlanmıştır.Konusu kısaca; Usagi ve Mamoru adlı iki gencin aşkını anlatır. Geçmişte Ay'da yaşanan trajedilerinin Dünya'da yeniden doğmalarıyla birlikte devam etmesi işlenmektedir. Ayrıca daima onlarla olan dostları da onların geleceklerinde büyük rol oynarlar.

Aşk ve dostluğun yanı sıra; aile bağları, anlayış, güven ve daha bir çok güzel ve iyi duyguyu içinde barındırmıştır. Günümüz de bu duyguları neredeyse yitirdiğimizi hepimiz biliyoruz. Böyle yapımlar kaybolan duyguların hala var olduğunu bize göstermiş oluyor. Şahsen ben kendim için bunu büyük bir içtenlikle söyleyebilirim…


Sailor Moon animesi ilk olarak manga olarak çıkmıştır ve devamında sahne şovlarının yanı sıra bir de anime ve mangasından yeni bir hikaye uyarlanarak tv dizisi olarak çekilmiştir ve 2004 yılında yayınlanmıştır. Animesine ve mangasına göre pek rağbet gördüğü söylenemez. Açıkçası daha çok ticaret amaçlı yapıldığı da söylenebilir.


Sailor Moon'un yaratıcısı Naoko Takeuchi'dir. Asıl işi eczacılık olan Naoko, bir yandan da çocukluğundan beri sevdiği manga çizerliğini devam ettirmiştir. Yaptığı mangaları ile bir çok ödül almıştır. Daha sonra ise ününe ün katan Sailor Moon'u yaratmıştır. Dünya'da tanınmasına bu manga sayesinde ulaştı diyebiliriz. Sonrasında ise animesi yapılmıştır ve asıl olarak Dünya'da büyük kitle oluşması bu sayede olmuştur. Bir çok ülkede defalarca yayınlanmış ve büyük bir ilgi görmüştür. Sailor Moon karakterlerine ait bir çok eşya piyasaya sürülmüş ve oldukça da rağbet görmüştür.


Sailor Moon mangasından bahsedecek olursak; çizimleri bazen keskin bazen de oldukça hoş çizilmiştir. Ayrıca, konuda Ay tanrıçası Selene ve çoban Endymion gibi bir çok tanıdık olay da geçiyordur. Ay tanrıçası Selene Dünya da ki çoban Endymion'a aşık olur ve onun için bir çok defa Dünya'ya gelir. Sailor Moon da ise Ay'da yaşayan Prenses Serenity, Dünya da ki Prens Endymion'a aşık olur, yasak olmasına rağmen bir çok defa buluşurlar. Buna benzer olarak, eski mitolojilerde geçen Kutsal Kadeh, 3 Tılsım ve bunun gibi anlatımları da içermektedir içinde.Sailor Moon'un bir çok hayran kitlesi ve buna oranla bir çok hayran sitesi vardır. Bu hayranlar sayesinde Sailor Moon sevgisi hala devam etmektedir. Sailor Moon 1992 yapımıdır ve 2007 yılında olduğumuzu da göz önüne alırsak yıllardır bu sevginin devam etmesinin ne kadar büyük bir şey olduğunu anlayabilirsiniz elbette.

Son olarak; Sailor Moon animesini izlemeyen varsa mutlaka izlemesini tavsiye ederim. Hayata dair bir şeylerin eksildiğini veya hayatın boş olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Daima bir umut vardır. Yüreğinizle inanın yeter ki!..

Sevgilerimle…

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: