Akira
Yılı: 1988
Türü: Film
Bölüm Süresi: 124 dakika
Yapımcılar: Kodansha, Tokyo Movie

Hikâye; III. Dünya Savaşı'nı körükleyen ani bir patlamanın 1988'de gerçek şehri darmadağın etmesinden sonra, Tokyo Körfezi'nin üzerine inşa edilmiş ve politik açıdan geçici olan Yeni Tokyo Şehri'nde geçmektedir. Bu büyük felaket, Fizyokinetik yeteneklerin gelişimi için gizli devlet araştırmaları projelerinin bir deneği olan Akira adlı bir çocuğun korkulacak derecede fizyonik güçler elde etmesini sağlamıştır.

Bu arada şehirde ise isyancılar devlet aleyhine eylemler yaparken motorsiklet çeteleri ise birbirleri ile savaş içerisindedir. Bu çetelerden biri de Kaneda'nın olduğu çetedir. En yakın arkadaşı Tetsuo ile birlikte çete savaşlarına katılırlar. Yine böyle bir günde Tetsuo'nun fazla ileriye kaçması sonucu deney yerinden kaçan psişik güçlere sahip olan bir çocuğun etkileşimi sonucu yaralanır ve polisler onu da alarak gider. Kaneda ve arkadaşları ondan ümitlerini kesmeye başlarken Tetsuo'nun hayatı hiç beklenmedik şekilde değişmeye başlar.

Önceki
Önceki Konu:
Juuni Kokuki
Sonraki
Sonraki Konu:
Hellsing

Yapılan Yorumlar

redkit
redkit16 Ağustos 2008

İlkel, yavan, sıkıcı, izlemeyin

KüRe
KüRe12 Eylül 2008

güzel bi animedir bi arkadas tavsiye etti.

HellArmy
HellArmy17 Eylül 2009

Gelişen teknolojiye paralel olarak, 80'li yıllardan itibaren japon toplumunun içine girdiği sosyal, kültürel ve ekonomik çöküntüye çok değişik bir izafi çerçeveden bakar. Çizimleri ise harkuladedir. Her anime severin arşivinde bulunması gerektiğine inanıyorum...

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: