Her sene düzenlenen film festivalinde bu sene Ustat Miyazaki'nin yeni animesi "Aşırıcılar" gösterime girdi. 26 Mayıs'ta anime severler için Tiglon tarafından vizyona çıkacak.

"Baba ödünç almak eğlenceli, öyle değil mi?" (filmden)

Ürettikleri her iş heyecanla beklenen, ünlü Japon animasyon şirketi Studio Ghibli bu kez çok sevilen The Borrowers romanının uyarlamasıyla karşımızda. Tokyo'da bir evin yer döşemelerinin altında yaşayan küçücük ailenin maceralarına hazır olun!

Mary Norton'ın çok sevilen fantastik romanı The Borrowers'danadapte edilen bu anime film, 2010 yılında, Tokyo'nun batısındaki Koganei'de geçiyor. Hikâye, Borrower adı verilen, sadece 10 cm boyunda olan ve normal boyutlardaki sıradan insan evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup ufak insan etrafında şekilleniyor. Olaylar, 12 yaşındaki Sho'nun, annesinin çocukluğunu geçirdiği eve gelmesiyle başlıyor. Sho arabadan inerken bir kedinin çalıların arasındaki bir şeye saldırmaya çalıştığını fark ediyor. Kısa bir süre sonra, kendisi de bir karga tarafından saldırıya uğrayan kedi kaçıyor. Merak içindeki Sho çalılığa gidip kedinin neyin peşinde olduğuna bakarken 14 yaşında bir Borrower olan Arrietty'i görüyor. Aynı gece, Arrietty'nin babası Pod, kızına nasıl şeker aldıklarını öğretmek için onu döşemenin üstüne çıkarıyor. Bu sırada Arrietty, Sho'nun uyanık olduğunu fark edip elindeki küp şekeri düşürüyor. Sho her ne kadar korkmalarına gerek olmadığını söylese de, Pod yine de taşınmaları gerektiğine karar veriyor. The Borrowers, Princess Mononoke ve!f İstanbul'da da izleyici karşısına çıkan Ruhların Kaçışı gibi dünya çapında büyük beğeni toplayan animasyonların yapımcısı Studio Ghibli'nin yeni filmi.

2010 Roma Film Festivali
Tokyo Film Festivali


Yönetmen Hakkında

Hiromasa Yonebayashi

1973 yılında Japonya'da dünyaya gelen Hiromasa Yonebayashi 1996 yılında Studio Ghibli'ye katıldı ve o zamandan beri Ruhların Kaçışı (2001), Yürüyen Şato (2004) ve Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008) da dahil olmak üzere birçok anime filmin yapımında animatör olarak çalıştı. Aşırıcılar yönetmenin ilk filmi.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: