Ranma 1/2
Yılı: 1989
Türü: TV Serisi
Bölüm Sayısı: 18
Yapımcılar: Takahashi Rumiko

Çin'deki Qinghai ilinde Bayankala dağlarında Ranma ve babası Genma Saotome antremanda iken Genma, Jusenkyo adında (çevirisi Üzüntünün Sıçradığı anlamında) lanetli bir yere düşer. Her bir ilkbahar ile ilgili ilgili bir hikaye olarak herhangi biri ya da başka birşey yüz ya da bin yıl önce boğulmuş ve herhangi biri lanetli yere düşerse boğulan herhangi birşeye dönüşür ve soğuk suyla temasa geçerler, ayrıca orjinal akılları, kişilikleri ve becerileri yeni bir formdadır: lanetli yerdeki sıcak sular onların gerçek formlarına geri döner. Genma düşünce orada boğulmuş bir pandaya, Ranma da düşünce orada boğulmuş olan bir kıza dönüşür.

Japonya'ya dönünce Genma, Ranma'ya hiç tanışmadığı nişanlısının bir kaç blok ötedeki evde olduğunu söyler. Aynı zamanda Soun Tendo Ranma'ya onun 3 kız evlatlarından biriyle evlenmesini söyler (onları hiç duymamıştır) ayrıca Tendo'da dojo'ya taşınır. Onların Ranma ile ilk tanışmasında onu kız formunda olarak görürler. Akane Tendo bazı aksilikler yüzünden (banyoda içeri girerken) erkek olduğunu görür ve onun soğuk su üzerinde bir kıza dönüştüğünü anlar. İki büyük abla, en genç kız kardeşi Akane'yi onunla nişanlanmaya iter(erkeklerden nefret eder okuldaki kaba davranışları yüzünden) "ve Ranma yarı bir kızdır". Serinin geri kalanında Ranma ve Akane arasında aşk/nefret ilişkileri böylece başlar.

Karakterler:

Ranma Saotome

Çin'deki Jusenkyo'da babası ile beraber antreman etmeye çok hevesliydi ve daha sonra çekici bir kız olarak karşımıza çıktı.. Ona soğuk su sıçratınca bir kıza dönüşüyor, sıcak suda ise erkek oluyor. 16 yaşında kahraman/kadın kahraman olarak hayatının büyük bir bölümünü dövüş sanatlarına ayırır, fakat egosundan olaysa yaralanır, o kendi büyük fiziksel gücüne inanır. Bazen karşı tarafa çok hissiz, kibirli olur bunlarıda hareketleriyle sık sık belli eder. Ayrıca kedilere karşı inanılmaz mantıksız korkusu vardır, onun babasının antremanda ona tehlikeli tekniklerinin sebebidir.

Genma Saotome

Genma, Ranma'nın duygusuz, aç gözlü babasıdır. O Jusenkyo'ya Ranma'yı başlangıçta aldı çünkü onun Çince bir broşürdeki Çince kelimeleri okuyamadığını duydu. O ayrıca lanetli yere düşünce pandaya döndü. Ranma'dan farklı olarak o panda olmaktan memnun çünkü panda formundayken sorunlardan kaçabilmektedir.

Nodoka Saotome

Nodoka, Ranma'nın annesidir. Onlar antremana gittiklerinde o Genma'yı 1 süre boyunca göremedi. Ranma'nın üzerine titreyen annesi onun antremanını engellemek istiyordu, Genma onunla bir anlaşma yaptı, Ranma'nın "adamların arasında adam", ve başarısız olursa her ikisi de kendisini hara kiri yapacaklardı. Bununla beraber Ranma'nın lanetlenmesi onu yarı bir kadın yaptı, onlar en çok onu gizlemeye uğraşırlar. Nodoka onun oğluna neler olduğunu hiç bilmemesi kalbini kırar. Mangada Ranma ile karşılaşır ve Genma onların lanetlendiklerini keşfeder.

Akane Tendo

Akane, Soun'un 16 yaşında en genç kızıdır. O kendine güveni olmayan, beceriksiz ve duygusal, nazik bir mizacı olan birisidir. Ranma'nın ilk erkek formuyla karşılaşması onu banyoda çıplak iken görmesiyle olur ve böylelikle iyi bir başlangıçtan uzaklaşılmamış olur. Zamanla herkisinin Akane ve arkadaşlığı daha da olgunlaşır ve tatlılaşır ve her zaman Ranma'nın yardıma ihtiyacı olduğu zamanlarda hayatını riske atar. Akane, Kasumi'nin güzelliğinden, kadına özgü işlerde Ranma ve onun diğer nişanlısı yemek pişirmede, savaşa özgü kabiliyetlere ya da jimnastik ve diğer öğrencilerde de yüzmede kendini alt derece de hisseder. O exceldeki herşeye çok çalışır fakat beceriksizdir ya da tamamen yeteneksizdir tabiki okul ödevleri ve belirli spor aktiviteleri hariç. Bazı kişiler Ranma'ya başarısız, çirkin, erkeksi olarak görürler (o buna katılır ama kompleksleri de vardır) o da buna sık sık sinir olur. O insanlara karşı kendini çok kibar olarak gösterir ve ona hakaret etmez ve Ranma'yı kurtarmak ya da yardım etmek amacıyla hayatını sürekli riske atar.GÜNCELLENECEK..

Bölüm Başlıkları;

1.Here's Ranma
2.School Is No Place For Horsing Around
3.A Sudden Storm of Love. Hey Wait a Minute!
4.Ranma and...Ranma? If It's Not One Thing, It's Another
5.Love Me to the Bone! The Compound Fracture of Akane's Heart
6.Akane's Lost Love...These Things Happen, You Know
7.Enter Ryoga! The Eternal "Lost Boy"
8.School is a Battlefield! Ranma vs. Ryoga
9.True Confessions! A Girl's Hair is Her Life
10.P-P-P-Chan! He's Good For Nothin'
11.Ranma Meets Love Head-On! Enter the Delinquent Juvenile Gymnast!
12. A Woman's Love is War! The Martial Arts Rythmic Gymnastics Challenge!
13.A Tear in a Girl Delinquents Eye? The End of the Martial Arts Rhythmic Gymnastics Challenge
14. Pelvic Fortune Telling! Ranma is the No. 1 Bride in Japan
15.Enter Shampoo, the Gung-ho Girl! I Put My Life in Your Hands
16.Shampoo's Revenge! The Shiatsu Technique that Steals Heart and Soul
17.I Love You, Ranma! Please Don't Say Goodbye
18.I Am A Man! Ranma's Going Back to China

Önceki
Önceki Konu:
Kekkaishi

Yapılan Yorumlar

Kagome Higurashi
Kagome Higurashi14 Ocak 2011

Ranma 1/2 inuyasha ilen en sevdigim mangalardan biri. Rumiko Takahashinin aska,romantik ve humor anlami cok büyük. bu animeyi izlemeyenler icin üzünküyorum ,bukadar komik ve ayni anda romantik bisey olamaz.:)

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: