Aoi Bungaku Series
Yılı: 2009
Türü: TV Serisi
Bölüm Sayısı: 12
Yapımcılar: MADHOUSE

Altı ünlü Japon edebiyat klasiğinin animeye uyarlanmasıyla oluşmuş bir seridir. Her bir hikâyede ağır psikolojik ve dramatik bir hava vardır. İnsanı düşünmeye zorlayan derin unsurlar içermektedirler. Osamu Dazai'den No Longer Human (Ningen Shikaku) ve Run, Melos! (Hashire, Melos!), Natsume Soseki'den Kokoro, Ryunosuke Akutagawa'dan Hell Screen (Jigoku Hen) ve The Spider's Thread (Kumo no Ito) ve son olarak Ango Sakaguchi'den In the Forest, Under Cherries in Full Bloom (Sakura no Mori no Mankai no Shita).

Bölümler;

1-4. No Longer Human: Toplumdan şiddetli bir şekilde uzaklaşma hissiyle dolu bir insanın hayatından kesitlerin gösterildiği ve bu kişinin insanlık hakkındaki düşüncelerinin anlatıldğı bir hikâye. Osamu Dazai'nin gerçek hayat hikâyesine bakıldığında bu hikâyede kendisini anlatmış olduğunu görüyoruz.

5-6. In the Forest, Under Cherries in Full Bloom: Bir orman eşkiyası bir gün güzel bir genç kadın bulur ormanda ve onu eşi olması için evine götürür, fakat bu kadın göründüğünden farklıdır. Onu kaçıran adam bu güzellik karşısında kendini kaybetmiştir, ancak asıl gerçeği anlayacaktır.

7-8. Kokoro: Genç bir adam Tokyo'da dul bir kadın ve kızının yanında kiracı olarak kalmaktadır. Yanına keşiş olan çocukluk arkadaşını beraber yaşamak ve ona yardım etmesi için davet etmiştir. Keşiş dul kadının kızına aşık olunca genç adamla araları açılmaya başlamıştır. Hikâye iki farklı bakış açısıyla anlatılmaktadır, genç adamın gözünden ve keşişin gözünden.

9-10. Run, Melos!: Run, Melos isimli hikaye üzerine bir tiyatro oyunu yazan ana karakter, bu hikâye ile çocukluğunda yaşamış olduğu en iyi dostu tarafından aldatılmış olma duygusuyla yüzleşmektedir.

11. The Spider's Thread: Acımasız bir haydut olan Kandata yakalanıp idam edilmiş ve cehenneme gitmiştir. Hayatında yaptığı tek iyilik gördüğü bir örümceği öldürmemek olmuştur. Örümcek cennete tırmanabilmesi için ağını Kandata'ya uzatmıştır, ancak Kandata'nın bu sevinci kısa sürecektir, çünkü bu ipte yüzleşmesi gereken faktörler vardır.

12. Hell Screen: Ülkenin en iyi ressamı olan Yoshihide'ye kralın mozolesine ülkenin bir görüntüsünü çizmesi emredilmiştir. Kralın bu dünyasında Yoshihide halkın acı çekmesinden başka bir şey görmemektedir ve bu son çalışmasında kendisini bile şaşırtacak bir şekilde eserini ortaya koyacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar: