Kaze no Tani no Nausicaa
Diğer İsimleri: Nausicaa of the Valley of the Wind
Yılı: 1984
Türü: Film
Yapımcılar: Studio Ghibli

İnsanlık kendi kibiri yüzünden ekolojik bir felakete sebep olur. Gelişmiş sanayi uygarlığı yok olur ve dünya denizler tarafından örtülür. Fungi ormanına mantarlar tarafından havaya büyük miktarda zehirli ve mikroplu sporlar yayılır.
Nausicaa nazik genç bir prensestir. Nausicaa ekosistemin yıkılmasından sonra mutasyona uğramış dev böceklerle empatik bir ilişki geliştirir. Hantal gemisi tarafından yolculuk yapar. Krallıklar dünyanın geri kalan değerli madenleri yüzünden savaşırken Nausicaa ve müttefikleri dünya barışını geri getirmeye çalışır.

Nausicaa -> Rüzgar Vadisinin seçkin bir prensesidir. Aynı zamanda bir savaşçı ve rüzgarın ustasıdır. Sevgi dolu ve içinde barışçıl bir kalbi olan bu kız en çok da hayvanları seviyordur. Özellikle Ohmalar onun için bir başkadır. Ayrıca Pejite'nin Prensesi olan Rastel'e oldukça da çok benziyordur.

Asbel -> Pejite Vadisinden gelerek Nausicaa ile tanışan bu çocuk Pejite Krallığının seçkin Prensesi Rastel'in ikiz erkek kardeşidir. Amacı aslında kendi krallığına saldıran kargo uçağındaki Tolmekialıları yoketmektir.

Lord Yupa -> Çok iyi bir savaşçı olduğu kadar da bilgili bir insandır. Neredeyse onu tanımayan yoktur. Nausicaa ile aralarında büyük bir samimiyet olduğu kadar saygıda kusur etmeden güzel bir büyükbaba ve torun ilişkisi vardır.


Yapılan Yorumlar

sonya
sonya16 Mart 2008

geçen sene ankarada japon çizgi film günleri yapılmıştı,bu vesileyle seyredebilme imkanı buldum,harikaydı:)

penthesileya
penthesileya14 Aralık 2008

bugün trt çocukta rastladım her cumartesi pazar anime çıkıyor o trt çocukta:D şahsen ben çok sevdim Nausicaa'yı çok sevdim aynı benim gibi hayvanları ve doğayı sevip ona zarar vermeden onu çözmeye çalışan bir kız :D

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu