Noir
Yılı: 2001
Türü: TV Serisi
Bölüm Sayısı: 26
Yapımcılar: Bee Train, Victor Entertainment

Noir ismi Fransızca kökenli olup "kara" anlamına gelmektedir. Daha çok anime de isim anlamına bakmamaksızın "karanlığın (Soldats) karasından (Noir) korkanlar, yol verin" şeklinde söz edilebilir. Çünkü animedeki asıl anlamı Soldats (Askerler) = Karanlık ise Noir = Kara'dır. Tek fark Soldats bir ordu iken Noir ise Soldats'ın içinden doğup gelen iki bakirenin ismidir.


Bir gün laptopunun başında otururken internetten kendisine gelen bir mesajın peşine takılıp Japonya'ya giden Mireille; kendisinden birkaç yaş küçük olan Kirika isminde ve liseye giden bir kız ile tanışır. Geçmişini kaybetmiş, hafızası yerinde olmayan ve gercek benliğini arayan, kendisinin kim olduguna dair tek bilgisi, cebinde bulduğu sahte kimlik olan (bu nedenle kimlikteki ismi, Kirika'yı kullanır) bu on altı yaşındaki kız ve Mireille'le, Paris'e geri dönerler ve bir ekip olarak kendilerine Noir ismini vererek çalışmaya başlarlar. Ancak Kirika'nın isteği üzerine Mireille bir söz vermiştir; Kirika, kendisinin kim olduğunu öğrendiği gün Mireille onu öldürecektir. Kirika artık ölmek için yaşamaktadır.Soldats: Noir'in gerçek anlamını bilmemektedirler Mireille ve Kirika. Aslında Soldats adı verilen 1000 senelik bir tarihi olan bir organizasyon tarafından dini bir törenle kutsanmışlardır. Les Soldats günümüzde popüler kültürde oldukça yaygınlaşmış İllumunati efsanesi olarak animede yer edinmiştir.

Mireille, geçmişinin sırlarını öğrenmek, Kirika da kendisini bulmak için aslında kendilerinin de bir parçası oldukları Soldats'a karşı savaş açarlar.

Bu iki silahlı genç bayan uzun süre boyunca Soldats'ın öğretilerini anlamaya çalışacak, Noir'in aslında ne olduğunu öğrenecek, güçlü düşmanlarla karşılaşacak, dünyanın dört bir yanını gezecek, en az iki yüz insan öldürecek ancak hiç üzüntü duymayacaklardır.


OST (Original Soundtracks)

Noir'in üç adet soundtrack'ı bulunmaktadır. Noir adlı anime daha çok soundtrack'larıyla gündeme gelmiş bir animedir. Özellikle soundtrack albümünden parçalar olan "Canta Per Me" ve "Salva Nos" adına anime oldukça fazla hayran edinmiştir. Ost sanatçısı Yuki Kajiura, Noir hariç bir çok anime müzikleri yapmış ve şüphesiz en iyilerinden biri kabul edilmekte ayrıca Noir'de Yuki Kajiura'nın en iyi OST'lerinden biri kabul edilmektedir.

Ayrıca Noir, Madlax ve El Cazador ile birlikte girls-with-guns üçlemesini oluşturmuştur. Yapımcı şirket Bee Train'dir. Genel olarak bu üç tür animenin konusu birbirine yakındır.


Bölüm Listesi:

1.Maidens with Black Hands
2.Daily Bread
3.The Assassination Play
4.The Sound of Waves
5.Les Soldats
6.Lost Kitten
7.The Black Thread of Fate
8.Intoccabile Acte I
9.Intoccabile Acte II
10.The True Noir
11.Moonlit Tea Party
12.Assassination Mission
13.Season of Hell
14.A Bouquet of Flowers for Mireille
15.The Cold-Blooded Killer Acte I
16.The Cold-Blooded Killer Acte II
17.Return to Corsica
18.The Darkness Within Me
19.The Two Hands of the Soldats
20.The Sin Within the Sin
21.Morning Without Dawn
22.Journey`s End
23.Sentiments for the Remaining Flower
24.Dark Return
25.The Depths of Hell`s Fire
26.Birth

Yapılan Yorumlar

Kirika
Kirika01 Ocak 2008

Nasıl anlatsam bilemiyorum ve bu anime ile ilk tanışmam bir dükkanda oldu. Kirika karakterini görünce resmen aşık olurcasına bakıp öylece duraksadım ve çok geçmeden de konusuna bakıp tam bana göre bir anime olduğunu o zaman anladım ve tabi ki önce Jap. Dub. sonra da Eng. Altyazı olarak izledim. Neden demeyin altyazılı daha önce bulamamıştım da ondan ama şunu söyleyeyim ki Kirika karakteri benim müthiş bir karakter *-*

Seishin
Seishin30 Mart 2009

Anime diyince aklıma ilk gelen seri bu. Hatta animeye karşı önyargısı olan arkadaşlara anime sevdirirken ilk olarak bu animeyi seyrettiriyorum, çünkü gördüğüm en gerçekçi animelerden bir tanesi. Konusu ise şimdilerde popüler olan Illumunati örgütü. Ve yukarda yazan arkadaş gibi karakterleri aşık olunacak gibi, yalnız benim aşık olduğum Mireille di .

Kirika
Kirika02 Nisan 2009

Beni derinden etkileyen karakter Kirika olmasına rağmen Mireille'sız Kirika'yı düşünemiyorum bile. Kirika çok bambaşka bir karakter. Mireille ise onu tamamlayan biri. Ayrıca bir de Chloe var. Chloe'yi de unutmamak gerek. Ama karakterlerin en çok hayran olduğum tarafları;

Kirika - Yüreğinde acı ve pişmanlık duyarak ölmeyi (Mireille'ın elinden) tercih etmesi,

Mireille - Yaşadıklarından dolayı intikam duygusu ile hareket ediyor olsa da zekasını kullanma da usta,

Chloe ise Kirika'ya olan hayranlığı ile tutkulu bir biçimde arkadaşını örnek alarak öldürmek onun için çocuk oyuncağı ve kendine has gülümsemesi....

yok mu? İnsanı alıp götürüyor başka yerlere....

NOT: Spoiler vermemek için zor tuttum kendimi :D

Kirika
Kirika07 Nisan 2009

Bu anime kadar beni etkileyen başka anime yok gibi. Buna rakip olarak gördüğüm sadece bir anime vardır ve o da süper bir animedir. İnsanı derinden etkiliyor resmen. Merak edenler için söylüyorum. Gunslinger Girl...

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu