Dr. Osamu Tezuka (手塚 治虫 Tezuka Osamu, Kasım 3, 1928 - Şubat 9, 1989)Tezuka Ünlü mangakacı ve animasyoncu olan Tezuka, Osaka Prefecture'da doğdu. En iyi bilinen animeleri Astro çocuk ve Kimba beyaz aslanı'dır. Animenin babasıdır ve Japonya'nın Walt Disney'idir.

Üretkenliği ve kazandırdığı teknikler sayesinde 'Manganın Babası' ve 'Manganın Tanrısı' unvanını almıştır. Farklı " Geniş gözler" Japon anime stili Tezuka tarafından icat edildi. Tezuka'nın , Max Fleischer'in Betty Boop karikatürü Walt Disney'in Mickey Mouse'una dayandırılmıştır. Tezuka Osamu oldukça üretken biridir ve 400 cilt ve yaklaşık 80,000 sayfa Japonya'da mangaları yayınlanmıştır. Ama bu sayı doğru değildir aslında 700 cilt ve yaklaşık 170.000 sayfa manga çalışması bulunmaktadır.

Kendini bir doktor olarak yetiştirmesine rağmen tüm hayatını mangaya adamıştır. O bir üniversite öğrencisi iken bir manga yaratıcısı gibi, kariyerine başladı. O, bu medikal ve bilimsel bilgiyi bilimkurgu mangasını zenginleştirmek için kullanacaktı. İronik olarak Tezuka bir doktor olmak istemez ve kan görmekten nefret eder.

Ünlü buluşları Astro çocuk, Black Jack, kızlar için yarattığı ve shoujo örneğinin ilki prenses şövalyesi, Phoenix (Hi no Tori in Japan), Kimba the Beyaz Kaplan ( Disney'in Aslan Kral için ilham olmuştur.), ve Adolf, Onun "hayatının işi" Phoenix'di, hayatın ve ölümün bir hikayesidir, ulusa adını veren bir ankayla ilgili olarak kanını içen kişilere ölümsüzlük bağışında bulunmaktadır. Tezuka animasyon stüdyosu olan Mushi Pro'nun başındaydı. Japonya'da animasyonun büyümesini sağlayan stüdyodur. Stüdyo onun adını kanjide bu şekilde yazar "虫"

astroboyÜnlü ama henüz tam olarak gelişmemiş genç manga artistlerinin çoğu zaman Tezuka'nın Tokiwa-so'daki evinde yaşadığı bilinir (sondaki so işareti küçük, ucuz apartman dairesi anlamındadır). Orada oturanlar Shotaro Ishinomori; Fujio Akatsuka; ve Abiko Motou & Hiroshi Fujimoto beraber Fujiko adlı kalemin altında çalıştılar. O ünlü Brezilyalı comicbook artisi Maurício de Sousa ile yakın arkadaştı. (ve sözü geçtiği görülür). Osamu Tezuka 60 yaşında mide kanserinden öldü. Sonraki yazılar içinde yazar Takayuki Matsutani, Mushi Productions başkanlığında Hi no Tori Viz Media'nın yayımıyla İngilizce dilinde ortaya çıktı, diğer adıyla "I'm begging you, let me work!".

1994 yıllarında Takarazuka şehrinde Tezuka'nın nerede büyüdüğü ve onun anıları hakkında bir müze açıldı. 1997'de büyük bir şerefle ortaya çıkarıldı.

21. yüzyılın başladığı zamanlarda Osamu'nun oğlu Makoto Tezuka, Tezuka Productions'ta babasının ölümünden sonra da çalışmalarına orada devam etmektedir.

Ayrıca 2003 yılının başlangıçlarında Japon oyuncak şirketi Kaiyodo Tezuka'nın yarattığı Princess Knight, Unico, the Phoenix, Dororo, Marvelous Melmo, Ambassador Magma gibi bir çok serilerin ince ayrıntılı figürlerini üretmeye başladılar. Figürlerin 3 serisinin tarihi yayımlandı. Astro Boy serisinin de figürleri üretilmiş ve Japonya'da yılda bir kez baştan başa tüm fanlar için Tezuka takvimleri üretmek gelenek olmuştur.


Önceki Yaşamı

Osamu Tezuka Osaka'da Toyonaka şehrinde 3 Kasım 1928 doğan, ailesinde en büyük 3. çocuktu. Sıska yapısından dolayı sınıf arkadaşları tarafından alaya maruz kalıyordu. Annesi mavi bulutlara bakmasını söylerek onu sakinleştirirdi. Bu ona güven verdi ve onun annesinin hikayeleri yaratıcılığının gelişmesine etkili oldu. Tezuka doğayı, böcekleri severdi ve tüm insanların onu önemsemesini dilerdi. O mangalarını kullanarak insanların dünyayı önemsemeleri gerektiğine dair ikna etmeyi başardı. II. Dünya Savaşı'ndan kurtulduktan sonra 17 yaşında çalışmasının ilk bölümünü yaptı, Diary of Ma-Chan ve aynı zamanda Shin Takarajima (New Treasure Island), ile Manga'nın altın yaşı oldu, Amerikan karikatürlerinden sonra daha büyük bir akım yarattı.

STİLİ

Tezuka, Batıda mükemmel teknikleriyle, büyüleyici hikayesi ve stiliyle bilinir , aynı zamanda batıdan geldiğinde roman okumayı ve film izlemeyi sevdi. Sanat stili temeldi, Disney'in çalışmalarından ilham aldı. Tezuka sinemayla ilgili kamerasıyla izlenebilen bir ilüzyon yaratarak çalışmalarının ötesine geçti. Çalışmaları diğer manga yaratıcıları gibi bazen şiddet ve cesurluk içermekteydi. Bununla beraber o Astro Boy'da şiddetten uzak durmayı denedi.

Çalışmaları


 • Ma-chan'ın günlüğü 196: Tezuka buna dört panel gazete şeridiyle başladı. Shokokumin Shimbun'un (Mainichi Okul Çocuklarının Gazetesi) düzenlemesiyle Osaka'da basıldı. Bu çalışmasını yaptığında, o sadece 17 yaşındaydı.

 • Shin Takarajima (Yeni Hazina Adası) 1947: Japonya'da Tezuka'nın yaptığı ev halkı mangasıdır. Robert Louis Stevenson bu macera-aksiyon dram eserinden etkilenerek Pete adında bir çocuğun Treasure adasının harita bulmasını ve bir deniz yolculuğuna çıkma girişimini anlatır. Batı-stil sanatı ve hızlı hikaye bağlantıları ile dikkati çok çekti ve 400,000'den fazla satan kitap olarak rekor kırdı.

 • Tüberküloz 1948: Bir kitap gibi orjinal formunda yayımlandı (Büyük şehirdeki tüberküloz durumu ve Kenichi'nin maceraları hakkındadır) ve amcasının insan vücudu hakkında araştırmalarıyla ZX adında insan vücudunun içini gösteren bir mikroskobik serum yarattı. Genç bir çocuğun bedenine girerek onun verem olmasının sebebini sağlayan akciğerlerine zarar veren bakterileri bulur. Bakterilere dostça davranarak, amcası Kenichi'ye tüberküloz hastalığından kurtulmasına yardım eder. Tezuka tüberkülozdan memnun olduğunu söyledi, ve ilk 1953'te Monster animesinin 38. bölümüyle benzerlik yaşamaktaydı ve yine 1964'teki Astro Boy'un bir bölümü ile de.

 • Hilal Adam 1948 : Hilal Adam The Tale of Taketori'nin çok eski Japon halk hikayesinin bilim-kurgu uyarlamasıdır. Hikayenin kadın kahramanı Sayoko yeryüzünde yumurta olarak taşınan aydan bir füzeden gelen birisidir ve roketten düşmesiyle bir çift köylü tarafından benimsenir. Aynı yaşlarda olan adamlar Sayoko'ya sık sık aşık olur ve Sayoko ayrıca kabiliyetli bir mucit olur. Gerçekte Sayoko teleskobuyla uzak yerde yaşayanları gözetler. Sayako sonra bir roket çalar ve aya tekrar geri döner.

 • Kayıp Dünya 1948: Tezuka'nın bu yıllarda yaptığı diğer çalışmalardan biri. Japonya'nın II. Dünya Savaşı'nda durumunu anlatmaktadır.

 • Metropol 1949: Tezuka'nın özel bir dedektif ve bilim-kurgu konulu yaptığı çalışmalardan.

 • Jungle Taitei 1950-54: Beyaz Aslan Leo babası gibi başarılı olmak ister. Babası Jungle ise ormanın kralıdır ve bir gün bir avcı tarafından öldürülür.

 • Kaptan ATOM, 1951-52: Bilim-kurgu türü mangasıdır. İnsanlar ve başka gezegenlerdeki yabancılar arasındaki savaştan söz edilmektedir. Astro Boy mangada başlangıç yaptı. Sonra Astro Boy popüler olunca Tezuka Kaptan ATOM'u yeniden yazmaya başladı.

 • Tetsuwan ATOM (Astro Çocuk) 1952-68: Astro Boy Captain ATOM'da ana karakterdi ve Tezuka'nın yarattığı en meşhur çalışmasıdır. Haftada bir kez 30 dakika boyunca Japonya'da TV kanalında gösterildi ve halkın büyük beğenisini kazandı.

 • Eigoban Tsumi to Batsu (Suç ve Ceza) 1953: Bu çalışma Dostoyevski klasiğinin Tezuka tarafından yorumlanmasıdır.

 • Ribon no Kishi (Prenses Şovalyeler) 1953-56: Bir oğlan olmak için rol yapan bir kızın macera ve dramını anlatır aynı zamanda onun bir kız ve bir erkek kalbi vardır. Tezuka gençliğinde izlediği temalardan ve Takarazuka sahne gösterilerinden ilham alarak yaptı. Bugün kalitesi hala etkilidir. Ribon Kishi kendi shoujo temasını oluşturmuştur. ABD'de de İngilizce dublaj olarak yayımlanmıştır.

 • Aslan Kitapları Serisi 1956-1957: Omoshiro Book'ta yayımlanmış bir manga serisidir ve sonra 1970'te Weekly Shonen Jump'ta yayımlanmıştır. Seri 6 bölümden oluşuyordu, son bölüm onun oğlu Makoto Tezuka tarafından yönetildi.

 • Hi no Tori (Anka) 1956-89: Tezuka'nun en derin hikayesidir, bir adamın ölümsüzlük araştırması hakkındadır. Ölümsüzlüğün karakterin içinde ki anka'da olduğu gösterilir. Reenkarnasyon sebebiyle bazı karakterler farklı yerlerde de tekrar görünür.

 • İkiz Şövalye 1958: İkiz şövalye prenses şövalyesinin devamıdır, orjinal serinin bitiminden yıllar sonra ortaya çıkar, Kraliçe Safir Frantz ile evlenir. Bu seride ana karakterler Safirin ve Frantz'ın ikiz çocukları Prens Daisy ve Prenses Violetta'dır.

 • Zero Men, 1959-1960 Sıfır adamların ana karakteri Ricky , bir çocuktur ve hala bir bebek iken, Hindistan'ın uzak bir kısmında bulundu ve Tokyo da yetişti. Ricky'nin diğer insanlardan farkı ise siyah bir burna ve sincabın kuyruğuna benzer bir kuyruğu sahip olmasıdır. Sonunda gerçek ebeveynleri ile karşılaşır. Ricky'nin insanımsı bir sincaba benzemesinin nedeni Himalaya dağları'nda yeraltında bulunan sıfır adamlar olan bir grubun üyesi olduğundandır.

 • Galaxy Boy Troop, 1963-1965. Çocuklar için hazırlanmış bu seri iki kısımdan oluşur. Kuklalar bazı araçlarla uzayda dolaşıyorlardır. İlk seride ölen Güneş'i kurtarmaya çalışırken ikinci seride uzaylılarla savaşırlar. İlk seri 44 bölüm ikinci bölüm ise 48 bölümden oluşmaktadır.

 • Big X (Büyük X), 1963-1966. Hikaye 2. Dünya Savaşı sıralarında Dr. Asagumo (Japon bilimadamı) ve Dr. Engel (Alman bilimadamı)süper yeni bir silah yaparlar, bu silahın adı "Big X" dir. Bu silah savaş bitiminde ortadan kaybolur , ama Dr Asagumo'nun oğlu Tokyo da 20 yıl sonra ortaya çıkar ve formül onun elindedir ve öldürülürken Asagumo'nun torunu Akira tarafından kurtarılır. Formül daha sonra Nazi ittifağının bir üyesi olan Engel'in torunu tarafından vücut genişleten bir ilaç olarak açıklanır. 59 bölümlük bir seri olan Big X mangası da bulunmaktadır.

 • W3 - Wonder Three (Amazing 3) Dış dünyadan gelen 3 ajan kendilerini hayvana dönüştürebiliyordur. Onlar bu gezegen hakkında bilgi toplarlar ve dünyayı yok edeceklerdir. Dünyalı 4 erkek çocuk onlara karşı mücadele verir ve Dünya'yı kurtarmaya çalışırlar. Seri 52 bölümden oluşmaktadır.

 • Maguma Taishi (Ambassador Magma), 1966-1967. Maguma Taish Japonya da ilk renkli animedir. Hikayenin merkezi Magma'nın maceraları anlatılmaktadır. Mol,Gam ve robotların bir ailesi Dünya'yı yok etmeye çalışan Goa adındaki uzaylılara karşı koyacaklardır. Gam dev canavarlarla robotları çağırarak savaşır. 52 bölümlük seri, 13 bölümlükte Ovası yapılmıştır.

 • Dororo to Hyakumaru (Dororo), 1967-1968. Japonya'da Sengoku döneminde geçer 48 tane şeytan olarak bilinen şeytanlar çok güçlü bir çocuğun doğacağını duyarlar. Bu şeytanları öldürmek için bu çocuğun doğacağına inanılır. Kagemitsu Daigo doğmamış bebeğinin 48 adet vucut parçasını şeytanların alması için söz verir. Kagemitsu'nun hiç bir savaşta yenilmeyeceğini temin ederek onun Japonya'nın efendisi olacağını söylerler. Çocuk doğduğunda 48 adet vücut parçası yoktur. Kagemitsu onu bir sepete koyarak nehire bırakır ve Jukai adında bir doktor tarafından bulunur. Hyakkimaru, Jukai tarafından yapılan protezlerle normal bir insan gibi olur. Hyakkimaru'nun bir çok doğaüstü gücü vardır.
  Hyakkimaru 48 tane şeytanı yok ederek eksik vücut parçalarını geri istemektedir. Bu nedenle hırsız bir çocuk olan Dororo'ya katılır. Japonya'da iki hırsız "muhteşem hırsızlar" olarak anılır. Hyakkimaru ve Dororo birlikte feodal Japonya'ya yolculuk yaparlar. Bir çok insana yardım ederek şeytanları yok ederler. Hyakkimaru'nun umudu 48 tane şeytanı yenerek vücuduna tekrar kavuşmaktır.Orjinal animenin adı Dororo'dur 14 bölümden sonra Dororo to Hyakkimaru olarak değiştirilir.

 • Vampire (Vampir), 1966-1967 ve 1968-1969. Tezuka bu seriyi tamamlayamadı Japon TV'leri bu serinin tamamlanmasını çok istemiştir. Hikaye Toppei'nin maceraları anlatılmaktadır. Vampirlerin çoğaldığı bir köye gelir. Toppei bu vampirleri yok etmeye çalışır seri 26 bölüm olarak çekildi.

 • Umi no Triton (Triton Denizi), 1969-1971. Seri 5000 yıl önce Atlantis'te yaşayan insanların Poseidon tarafından öldürülmesi ile başlar. Bir Diktatör Dünya'nın denizlerini fethettiğini söyler. Hikayenin devamında Triton ve Pipiko'nun savaşı- Atlantada son sağ kalanlar -Yunuslar Poseidon'a karşı Orihalcon kamasını Tritona vererek Poseidona zarar vermek için yardım eder. 27 bölümdür.

 • Kureopatora Tezuka'nın en alışılmadık bir işidir. Açık bir şekilde cinsel bir projedir. Amerikan distribitörleri, filmi Abd de X ratingle Fritz kedinin başarısından yararlanarak yayınladı. Filmin ismi Cleopatra: Seks kraliçesi olarak konuldu. Film Japonyada başarılı olmadı.

 • Apollo no Uta (Apollo'nun Şarkısı), 1970. Chikaishi Shogo genç bir adamdır ve aşk kavramından nefret eder ve asla gerçek aşkın ne olduğunu bilmez. Aşk tanrıçası onu şok terapisi kursu ile rüyasında bazı yerlere götürür.

 • Kirihito Sanka 1970-1971. Kahramanı, genç bir Doktor olan Kirihito Osana hakkındadır. Köpek- insan hastalığını tedavi etmek için çaba sarf etmektedir. Bu hastalığı kendine de bulaştırır ve ona Odese destanı yol gösterir. Yabancılar tarafından kaçırılır. 2006 da Vertical tarafından 822 sayfa olarak çıktı.

 • Fushigi na Merumo 1970-1972. Melmo 9 yaşındadır ve bir kazada annesi ölmüştür ve iki genç erkek kardeşine bakmak zorunda kalmıştır. Ölü annesinin hayaleti onu ziyaret eder ve ona onun düşkün olduğu şeker tanrısının bir şişesini verir. Mavi şeker yediğinde 19 yaşındaki bir genç kıza , kırmızı şeker yediğinde eski haline döner. 26 bölüm olarak yapıldı.

 • Wansa-kun, 1971-1972. Wansa-kun 'un kahramanı Wansa küçükken düşük bir fiyata satılır seri boyunca annesini arar. Bu serinin manga versiyonunu Tezuka asla tamamlamadı. Seri 26 bölümlüktür.

 • Ayako, 1972-1973. Bu hikayenin karakterleri gerçek kişilerden ilham alınmıştır.

 • Black Jack, 1973-83. Black Jack'ın hikayesi, yetenekli bir cerrah, kanuna aykırı olarak işleten, radikal ve doğaüstü teknikleri nadir hastalıklarla mücadele etmek için kullanıyordur. Tezukanın uzun bir serisidir 61 bölümlüktür ve Kodansha manga ödülünü 1977 yılında kazandı. 3 tane Black Jack filmi yapılmıştır. 2006 da yeni seri yapıldı serinin adı Black Jack 21 dir.

 • Mitsume ga Tooru 1974-1978. Her zaman üçüncü bir gözü alnının üzerinde bir sargı ile gizleyen bir ortaokul öğrencisi Hosuke Sharaku 'nun etrafında döner. Çok güçlü bir büyücü Dünya'yı fethetmek için Hasuleye saldırır ve sınıfındaki Wato Chiyoko Dünyayı kurtarmak ve onun kötü planlarını durdurmak için çalışır. 48 bölümdür.

 • Buddha, 1974-84. Tezuka'nın son epiği Buda hayatının bir özgün yorumlamasıydı. 8 cilt olarak yayınlandı.

 • Unico, 1976-1979. Unico tek boynuzlu bir bebek attır. Onu bulan kişi dileğini gerçekleştirir. Tanrılar Unico'yu çok kıskanır. Ve düzeni sağlamak için Batı rüzgarı onu Obilivion tepesine sürgün eder. Batı rüzgarı bunun gibi bir kadere Unico'yu maruz bırakmak istemez, Unico'yu tanrıların öfkesinden kurtarmak için sürekli başka bir yere kaçırır.

 • Jet Mars 1977. Astro Boy'u tekrar düzenleyip karakterler üzerinde tekrar çalıştı. Jetter Mars Astro Boy'daki gibi bir çocuğun resmini dahil eden güçlü bir robottur. İki bilim adamı tarafından yapılmıştır. Dr. Yamanoue Jetter'ın bedenini ve Dr. Kawashimo onun aklını yapmıştır. 27 bölümden oluşur.

 • Undersea Super Train: Marine Express, 1979. Ai wa Chikyu wo Suku charity Tv programı için Tezuka yapmıştır. Marine'deki yıldız sistemindeki karakterler Tezula'nın hayatındaki karakterlerle köprü kurduğu açık bir şekilde görülmektedir.

 • Fumoon, 1980 Marine Express gibi Fumoon da Ai wa Chikyu wo Suku charity Tv programı için Tezuka yapmıştır. Tezuka'nın uzun bir serisi olan NextWorld mangasının adaptasyonudur.
  İnsanoğlunun Dünya'sına siyah zehirli bir bulut yaklaşmakta ve tehlike yaratmaktadır. Bu sürede İnsanımsı bir ırk olan Fomoon ortaya çıktı ( Atom testlerinin sonucunda insanlar evrimleşerek Fumoon oldular). Bu Fumoonlar siyah bulutun yarattığı tehlikenin farkındadırlar ve bir plan yaparak başka bir gezegene gitmek istemektedirler.

 • Rainbow Parakeet, (Gökkuşağı Muhabbet kuşu) 1981-1983. Bu manganın ana karakteri ,Bir hırsız ve aynı zamanda bir aktördür. Bayan bir polis olan Senri Mariko tarafından kovalanır.

 • Don Dorakyura (Don Drakula) 1982. bu anime serisi ertelendi 26 bölüm olarak düşünülmüştü ama sadece 8 bölüm yapılmıştır.

 • Tell Adolf (Adolf), 1983-85. Bu manga 3 karakter etrafında döner bir Yahudi, bir nazi ve Adolf Hitler'dir.

 • Taishizen no makemono Bagi (Bagi , kuvvetli doğanın canavarı ), 1984 Tezuka tekrarlama tema kullanmıştır ve hayvanlara insan özelliği katmıştır. Japonya'nın recombinant DNA araştırmasına tepki olarak yapmıştır. Film Bagi arasında dostluğu ilgilendirir. (Bagi bir dağ aslanı ile insan DNA sının çaprazlamasıyla oluşmuştur.) Ryosuke Ishigami, orijinal biçimde insanı diriltti.

 • Jumping, 1984. 6 dakikalık animasyon filmidir ve Anime stili değildir. Bir topun bakış açısından dünya gösterilir. Kameranın her bir sıçrayışı daha yükseğe gider, her bir iniş görsel bir sürprizdir.

 • Say Hello to Bookila, 1985. Bu manga Neoki Toroko diye adlandırılmış oldukça şanssız bir kişiliğinin etrafında döner. Çalıştığı TV istasyonuna 3 yıl önce gizemli bir yaratık dadanmıştır.

 • Broken Down Film, 1985. 6 dakikalık animasyon filmidir ve anime tarzı değildir.

 • Duke Goblin, 1985-1986.Duke Goblin bilimkurgu hikayesidir. Chinki diye bir çocuk kocaman çok eski Çinli bir heykeli keşfeder. Bu heykel, Goblin Aiai adındaki bir kızdan gücünü alır. Dev Aiai ye karşı davranır ve bir şehri yok eder ve Aiai sarı ırmakta ona batar.

 • Mid Night, 1986-1987. Shinya Mito diye adlandırılmış bir taksi şöförünün hikayesidir. Taksiye binen her bir yolcuya çeşitli yollarla yardım eder. Shinya Mari diye adlandırılmış genç bir kadının tedavisi için para kazanmak için taksi şoförü olmuştur. Kazaya Shinya sebep olmuştur ve kadın beyin sarsıntısı geçirmiştir. Shinya çeşitli yol şartlarında araba sürer ve yollarda manevralar yapar.

 • Mori no densetsu, (Ormanın efsanesi) 1987. 29 dakikadır. Bir parodi formundaki animasyon tarihine saygı için yapılmıştır. Film 19'uncu asır stil örnekleriyle başlar ve animasyon statik şekillerle, yavaş yavaş ilerler.

 • Gringo, 1987-1989. Anadili ingilizce olan Tezuka'nın son manga projelerinden biridir. Manga ölümünden bir kaç hafta sonra bile yayınlanmıştır. Hikaye Himoto Hitoshi adındaki Japon bir işadamının Güney Amerika'da çalışmasını anlatır. Karakter 1986 da Filipin gerillaları tarafından Japon iş adamı Wakaoji Nobuyuki'nin ele geçirilmesi olayından esinlenilmiştir.

 • Ludwig B, 1987-1989. Beethoven'ın hayatına dayalı bir mangadır. O Tezuka'nın favori klasik müzik bestecisiydi.

 • Blue Blink, 1989-1990. Kakeru adındaki bir çocuğun hikayesidir. Blink. Dış uzaydan gelen mavi bir attır. Kakeru'nun babası kaçırıldıktan sonra Kakeru ile Blink onu bulur. 39 bölümden oluşur.

 • In the Beginning: The Bible Stories, 1997. Bible serisinden uyarlanmıştır. 26 bölüm olarak yapıldı. Başlangıç ve bitiş İsa Peygamberin doğumu ile olur. Tezuka'nın isteği üzerine başladı ve Vatikan tarafından teşvik edilmiştir.

 • Pluto, 2003- Günümüz; Tezuka yazmamıştır. Naoki Urasawa yapmıştır. Olaylar Astro Boydaki hikaye karakterlerini anlatır.Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: