Anime Yönetmeni ve Yaratıcısı: Akitaro Daichi RöportajıAkitaro Daichi
Yönettikleri: Animation Runner Kuromi, ATASHIn'CHI, Carried by the Wind: Tsukikage Ran, Elf Princess Rane, Fruits Basket, Grrl Power, Jubei-chan, Kodocha, Yazdıkları: Tomigaeru Ryuuou Densetsu, Now and Then, Here and There, Nurse Angel Ririka SOS, Ojarumaru, Sekushi Commando Gaiden: Sugoiyo! Masaru-san, Toire no Hanako-san, Urayasu Tekkin Kazoku

Alıntı: "Onun hakkında, senin tüm bedeninin ve ruhunun içine o yerleşir. O, bir gösterinin iyi öğelerini çıkarır."

Komik ve yetenekli Akitaro Daichi, modern zaman animesinin saygı duyulan ve sevilen bir yönetmenidir. Onunla yapılmış bir röportajını Türkçe' ye çevirdik.

Jubei-chan kadar neşeli bir şey varken "Now and Then, Here There" kadar depresif bir şeyi nasıl tavsiye edersin? Yoksa orada değiştirmek zorunda olduğun bir çeşit önyargı mı var?
-Benim temel temalarım, genellikle komedi, ağlama ve harekettir. Now and Then, Here and There sahip olduğum fikrin farklı tipi bazen. Savaş hakkında bir anime yapmayı istedim.

Kısaltılan çeviri "Ima Boku"'dur, ve onun tam çevirisi, "Me That‘s There Right Now" dur. Benim koyduğum tamamen farklı bir krallık gibidir. Benim gerçekten, onun nasıl hissedecek olduğunu göstermeyi istediğim bir animeydi, eğer sen savaşın içinde ki bir ülkeye bırakılsaydın, savaşın içinde ne zaman ne yapacağını bilemezdin. Yaşam nasıl olurdu, eğer sen o durumda bırakılsaydın.

Diğerlerinin üstünde yönetmeyi tercih edeceğin hiç gösteri tipin var mı?
-Komedileri yapmayı tercih ederim, eğer yapabilirsem.

Yakında bırakılacak olan şeylerin biri , Jubei Chan 2'dir. Devamını yönetirsen ne ile ilgili olarak genelde düşünürsün?
-Onu yaptığımdan beri şimdiden, onun hakkında daha çok şey olacaktı, eğer aklıma koyarsam onu yaparım. Benim kalbimde olan bir şey, bu Jubei chan 1' de, hareket sahneleri benim aslında onları istediğim tarzda çıkmadı. Jubei Chan 2'de hareket sahnelerinde çok fazla çalıştım. Onlara ne istediğimi yapmak için onların üzerinde gerçekten çok çalıştım.

Favori komedin nedir?
-Fujio Akatsuka tarafından Osomatsu-kun adlı Japon bir manga. Stüdyo Pierrot aslında onun bir animesini yaptı, ama manga kadar komik değildir. Amerika'da birçok insanın bunu bildiğini düşünmüyorum, ama gerçekten komik mangadır.

Akatsuka hakkında biraz daha söylemek gerekirse, o mangaya bütün Japon şakalarını koyan adamdır, ama Three Stooges, Little Rascals ve Charlie Chaplin gibi Amerikalı komedyenler tarafından çok fazla etkilendi. 40 yıl önce dünyaya bunu tanıştırdı ve o gerçekten Japon şakaları ve gülüşü bütünleştiren komik bir mangayı yaratmak içinde etkilendi.


Senin dizilerinden birinin Amerika'da güncellendiği ve bütün şakalarının Amerikan şakaları ile değiştirildiği zaman nasıl hissedersin?
-Ben o kadar İngilizce anlamam, bundan dolayı onların, ne kadar değiştirdiğini bilemem. Bazı zamanlar bunun hakkında biraz üzülürüm. Benim şakalarım özeldir, onlar farklıdır. Ben, onların burada nasıl değiştirildiğini bilemem, bundan dolayı biraz endişelenirim.

Senin yönettiğin dizilerin bir çoğu mutlu dış ilişkilere sahip, onların çoğunun ciddi bir yanları veya ilham veren mesajları var. Senin genellikle çabaladığın bir şey için midir?
-Ben onun gibi bir şeyi yapmak için başlamadım Komodo no Omocha'yla., çocuk terbiyesi değil Japon şakaları, ama getiriyor sizin konumunuz toplum içinde ve herkesin tepkileri, eğer bu tür şeyler onlara olsaydı. O şeyleri ben daima çalışmamın içinde bütünleştiririm. Ben daha rahat çalışıyorum bu tür durumlarla.

Tüm zamanların favori Ova'larımdan biri Grrl Power‘dir. Sen, onu tekrar ziyaret etmek ve onu daha uzun yapmak gibi hiç planların var mı?
-Bunu duyduğum için gerçekten, gerçekten mutluyum! Grrl Power, benim şimdi ki favorilerimin biri Jubei Chan 2 ve Japonya'da daha yeni işim, Gaguman Biyori. O, Joge Manga'yı içinde çevirecekti — Bir alan yolculuğu için mükemmel hava. Ben dizinin içinde Grrl Power' i gerçekten yapmayı isterim. Ben, onu bir yıldır almaya uğraşmaktayım; o umutla yapılabilir.

İyi bir gösteride hangi öğeleri yapmayı düşünürsün?
-Ana şeylerden birinin kadro olduğuna inanırım. Onu senin bütün bedeninin ve ruhunun içine koyarlar. O, bir gösterinin iyi öğelerini çıkarır.

Senin, bir diziden öğrendiğin en kişisel ders nedir?
-Benim animemin içinde bütünleştirdiğim dünyaya bir mesaj kazandırmayı denediğim birçok şeyim var. Onu hissetmem için benim yaptığım ana şey, sen hayatını dopdolu ve mutlu yaşamaya ihtiyaç duyarsın, yapabildiğin ve onunla aynı eğlenebildiğin zaman.

Fruits BasketŞu an Fruits Basket, Amerika'da en iyi satan isimlerden biridir. Sen hiç düşündün mü, Amerikan izleyicilerini tutmayı deneyerek bir gösteri yönetmenliğine başladığın zaman?
-Her projeme başladığım zaman, ben aslında büyük bir izleyici düşünmem. Ben aslında, küçük bir alanda onu test ederim. Onu kendim kullanırım veya kızımda veya eşimde. Ben, aile üyelerimde onu test ederim, veya başka küçük bir yerde. Ben aslında Fruit Basket'in sonucuna gerçekte şaşırdım. Ama ben, küçük bir perspektifin daha çoğundan tüm dünyaya bakmaya başlarım.

Senin gösterilerin daima izleyicilerin çok mutlu olmasını sağlayacak bir yolunu buluyor. Seni ne mutlu yapar? Sen izleyicilere verebildiğin mutluluğu nereden alırsın?
-Geriye dönüp baktığım zaman, ben 100% mutlu değilim. Eğer burada mutsuz bir şey varsa, bu da benim yolda bir kayaya çarpmam olurdu, çünkü hayatta, kendine mutluluğu getirmek kolay değildir. Filmde, ben o mutluluğu sonda yapabilirim. Bir yolda, yaşamın ona benzer şekilde çıkması benim rüyamdır. Yaşam, kolay değildir ve o her zaman o şekilde çıkmaz, ama anime de ben, onu yaratabilirim. Umudum izleyicilere yolladığım şeylerin onlar için tersine çevirmesidir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler: