Geçen üç yılda erkeklerin aşkı türünün okuyucu kitlesinin artmasıyla beraber mangalarda bu yöne doğru gelişme başlamıştır. İlk erkeklerin aşkı türü romanlarından biri, Satoru Kannagi'nin Ring Finger Knows adlı eseridir. Eser de iki lise öğrencisinin aşkı anlatılmaktadır. PW Comics Week'in Satoru Kannagi ile Anime fuarında yaptıkları röportajı Manga Gen Tr olarak çevirdik.
-Ne zaman yazmaya başladın?

Küçüklüğümden beri. İlkokulda olduğum zaman, arkadaşlarıma hikayeler yazıp onlara bu hikayeleri verdim. 20 yaşlarıma geldiğim zaman ise bu konuda ciddi olmaya başladım. İlkokuldayken erkeklerin aşkını yazmaz, gizemler hakkında yazardım. Ama şimdi ise esasen erkeklerin aşkını yazan bir yazarım.

-Erkeklerin aşkıyla nasıl tanıştın?

Ortaokuldan sonra veya ilkokuldan önceydi. Burada gözüken bir çok shojo manga vardı[Depolar ve gazete tezgahlarında] ve yayımcılar erkeklerin aşkı başlıklarını tanıtıyordular. İlk erkeklerin aşkı mangasını Keiko Takemiya tarafından yazılan Kaze to Ki no Uta(Rüzgar ve Ağaçların Şarkısı)'yı okudum. Bu kitap çıktığı zaman erkeklerin aşkı nadirdi, ama bir çok insan bu kitap hakkında konuşmaya başladı, bundan dolayı bu konu hakkında ne bilmem gerektiğini anladım.

-Fakültede yaratıcı yazılar yazarak çalıştın mı?

Resmen eğitilmiş değildim, sadece yazmayı seviyordum. Bu yüzden benim onu nasıl yapmayı öğrendiğim önemliydi. Bir yarışmaya bir çift işimi teslim ettim, ama profesyonel olarak işimi yapmaya başladığım zaman- doujinshi, arkadaşlarımla- bir yayımcı beni keşfetti.

-Bundan dolayı mı manga yazmaya başladın?

Evet, bir arkadaş çizimini yaptı ve ben de hikayeyi hazırladım. Kin Botan no Kyori (Altın Düğmelerin Mesafesi) adlı bir roman. Bir öğrencinin saçı başka bir öğrencinin üniformasındaki ikinci düğmeye takılır. Diğer oğlan ona ikinci düğmesini verir ve böylece aşk başlar. Genellikle eğer birini seversen, sevdiğin kişiye ikinci düğmeni de verirsin( Üniformanda ki). Sonra onlar aynı liseye gitmeye son verirler. Arkadaşım resimlemeleri yaptı. Yayımcıya onları bıraktı ve ben profesyonelce yazmaya başladıktan sonra arkadaşım yeniden resimlemeleri yaptı.
Yayımcı da dahası mevcut değildi, ancak onlar kitapların bütün türlerini yaptı. Başta onlar bana iki kısa hikaye yapmam için görev verdiler. Sonra ben romanları yazmaya başladım. Bu zamanda, erkeklerin aşkı piyasası hızla büyüyordur. Bundan dolayı onlar yeni sanatçılar, yeni yazarlara muhtaç oluyorlardır. Bu yüzden ben çok şanslıydım.

-Arkadaşın bu mizah dergisi için hala manga yapıyor mu?

Şimdi o, geri çekildi. Bir ailesi var ve bundan dolayı şimdi çok çalışmıyor.

-Erkeklerin aşkını yazmayı niçin seviyorsun?

En büyük motivasyonlarımdan biri hayran yorumlarıdır. Onlar kitabı sever veya benim hikayelerimde ki karakterlerin biri gibi bir aşka sahip olmayı istediklerini söylerler ve "Yeniden aşık olmayı isterim." diyorlar.

-Erkeklerin aşkı romanını yazmanın en çok hangi kısmı ilginçtir?

"Uke" karakteri için(çoğunlukla kadınsı olarak yansıtıldı.), kızlar (okuyucular) bir kızlar bu karakteri karıştırır-ama o, bir adamdır. Bundan dolayı Uke'nin bir erkek olduğunu unutmam. Bu en ilginç kısımdır.
İki adamın hakkında yazmak, daha eşit güce (ilişki) sahip olduğunu hissettirir. Uke karakterinin bu gücü kaybetmemesi için dikkatli olmaya çalışırım. Onun konuştuğu ve hareketlerindeki tavrı karşısında, dişi cins gibi olmasını fazla istemem- daima ağlarken ona bütünüyle sahip çıkamam. Bu hayranların neyi istediği değildir çünkü onlar erkeklerin aşk romanlarını satın alıyorlar. Kitaplarımın çoğunda Uke karakterinin çok kuvvetli bir zekası vardır. O, zayıf bir adam değildir.

-Çizgi romanlar ve bir roman yazmak arasındaki fark nedir?

Sadece Ring Finger Knows ilk romanımdı, bu yüzden onun içine daha çok bilgi, bir çok tanımlama koydum. Bu özel sanatçının (Hotaru Odagiri) daha sert çalışmak (adapte etmek) zorunda olduğunu düşünüyorum.Rin! için sadece diyalog ve metinde odaklanmak zorundaydım. Bu onu çok daha basit yaptı. Manga için onun daha basit olmasına çalışırım. Yaratıcı olmak için sanatçıyı odasında bırakmak veya keşfetmek için daha fazla odaya sahip olmalıdır.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu